Nejlepších 7 programů na úpravu fotek zdarma

26.02.2018

Sháníte dobrý program na úpravu fotografií? Nechcete za něj platit zbytečně přepálené částky? Už vás nebaví zbytečně zkoušet programy, které nesplňují to, co potřebujete? Vybrali a popsali jsme pro vás 7 nejlepších programů na úpravu fotek, které jsou dostupné zdarma! Navíc je pár z nich dostupných i online.  

1. Paint.net

Nenechte se zmást názvem, Paint.net není obdobou základního Malování od Microsoftu. Ačkoliv by vám ho mohla i jeho podoba trochu připomenout, je zde řada funkcí, které v Malování nenalezneme. 

Paint.net - Program na úpravu fotek
Paint.net - Program na úpravu fotek

Největší výhoda tohoto programu na úpravu fotek je jeho jednoduchost v ovládání. Pokud jste začátečníci, tento program je pro vás naprosto ideální. Je rychlý, snadno ovladatelný, navíc nabízí řadu již přednastavených filtrů. Nechybí ani svislý panel nástrojů, který nabízí klasické nástroje na úpravu fotek jako je štětec, vrstvy, klonovací razítko nebo magická hůlka pro rychlý výběr oblasti stejného barevného základu. Program také umí efektivně pracovat s textem, k dispozici je velká škála efektů. Další výhodou je celý barevný okruh, který je neustále k dispozici, a proto při nastavování různých parametrů není nutné nikam překlikávat.  


2. GIMP

GIMP je stálicí mezi bezplatnými programy na úpravu fotek. Je považován za jeden z nejlepších bezplatných editorů fotografií vůbec. Je vybaven pokročilými nástroji, které nabízejí placené softwary jako například Photoshop, a to s jediným rozdílem - je dostupný úplně zdarma.

Pokud jste někdy použili Photoshop, rozhraní GIMPu vám bude okamžitě povědomé, - zvláště pokud zvolíte režim s jedním oknem, který zobrazuje všechny panely nástrojů a plátna ve stylu Photoshopu.

GIMP - program na úpravu fotek
GIMP - program na úpravu fotek

Sada nástrojů na úpravu fotografií je impozantní, mimo základních nástrojů obsahuje možnost pracovat s různými vrstvami, které můžete duplikovat, slučovat, upravovat mezi sebou a mnoho dalšího. Samozřejmostí je také poměrně široká nabídka pro práci s barvami. Od úpravy křivek, přes tóny barev, jas, kontrast, sytost a další parametry. Odstranění nedostatků je velmi jednoduché díky klonovému razítku, léčebným nástrojům a možnosti změn v izolovaných oblastech pomocí inteligentních nástrojů pro výběr.

Tento program vyžaduje alespoň elementární znalost práce s podobnými programy na úpravu fotek. Výhodou je, že je GIMP lokalizován do češtiny a na internetu je dostupná řada návodů a pluginů, které rozšiřují funkčnost programu.


3. Photo Pos Pro

Photo Pos Pro není tak známý jako Paint.net nebo GIMP, ale je to další bezplatný program na úpravu fotek, který je vybaven pokročilými nástroji.

K dispozici máte širokou škálu nástrojů pro editování, kreslení a vylepšování obrázků. Nástroje tohoto programu jsou z uživatelského hlediska často příjemnější než řada nástrojů GIMPu, jelikož je zde vše logicky a konzistentně uspořádáno.

Varianta "expert", je vhodnější pro pokročilejší uživatele, nabízí obdobné funkce jako dva předchozí programy jako jsou vrstvy, nástroje pro manuální nastavení křivek a úrovní nebo štěteček klonů pro vymazání nežádoucích skvrn. Prostřednictvím hlavního menu můžete stále využívat různých filtrů, důraz je ale mnohem více kladen na jemné a manuální úpravy. 

Photo Pos Pro - Pro pokročilé
Photo Pos Pro - Pro pokročilé

Pro začátečníky je připravena varianta pro "nováčky", která se podobá programu na úpravu fotek Fotor, který je založený spíše na filtrech než na ostatních funkcích.  

Photo Pos Pro - Pro začátečníky
Photo Pos Pro - Pro začátečníky

4. Photoscape

Photoscape je program na úpravu fotek, který nabízí různé nástroje a funkce, které hravě zvládnou i začátečníci. Tento program na úpravu fotek může působit jako editor s jednoduššími funkcemi, když však blíže prozkoumáte hlavní menu, najdete spoustu pokročilých funkcí jako například konverze souborů z RAW do JPEG, rozdělení a slučování fotografií, tvorba GIF animací, hromadné upravování fotek a mnoho dalšího. Program nenabízí k úpravě fotek možnost práce s vrstvami.

Rozhraní tohoto programu je ovšem poněkud netypické, pokud ho porovnáme se všemi předchozími aplikacemi, které jsme zde uvedli. Sestává se z několika modulů, mezi kterými lze přepínat na horní liště. Uživatelé klasických programů na úpravu fotek budou mít pravděpodobně z počátku problémy s orientací v nabídce nástrojů a funkcí, jelikož se nachází na spodní liště v netradičním uspořádání.

Photoscape - Program na úpravu fotek
Photoscape - Program na úpravu fotek

5. Adobe Photoshop Express

Adobe Photoshop Express je výrazně osekaný od plné verze výkonného programu na úpravu fotek Adobe Photoshop, ale může se hodit, pokud chcete fotkám s dobrou kompozicí vnuknout trochu šťávy za použití nástrojů jako je rozjasnění, kontrast a jiné jednoduché úpravy fotek.

Nenabízí žádné pokročilé nástroje na úpravu fotek. Namísto toho máte k dispozici výběr kvalitních filtrů v instagramovém stylu. Fotografie lze ořezávat nebo k nim přidávat rámečky a vytvářet koláže. Lze také fotky narovnat nebo otáčet. Můžete využít i funkci odstranění červených očí. Výsledky své práce si můžete ihned uložit do galerie nebo sdílet na sociální sítě. 

Adobe Photoshop Express
Adobe Photoshop Express

6. Polarr

Program, který je vhodný na rychlé úpravy fotek. Jeho výhoda je, že funguje i online. Velmi snadno se ovládá a má i dobré funkce. Sympatické jsou na Polarru všudy přítomné tutoriály, ve kterých se můžete naučit mnohé o správné expozici, vyvážení bílé a mnoho dalšího.

V online verzi vám dá program hned na začátku vybrat, jestli chcete pracovat ve verzi "Express", tedy požadujete-li rychlé úpravy, anebo verzi "Pro" pro pokročilejší úpravy. V "Express" verzi jde opravdu o základní a rychlé úpravy. Ve verzi "Pro" jsou mimo základních nástrojů, které jsou i součástí "Express" verze, možné pokročilé úpravy a funkce jako například retouch a lokální úpravy.

Polarr se uživatelským rozhraním podobá Lightroomu s levým panelem s nabídkou přednastavených rychlých filtrů a pravým panelem s nástroji pro úpravu expozice, ostrosti, šumu a barev.

Polarr - Program na úpravu fotek
Polarr - Program na úpravu fotek

7. Pixlr Editor

Ačkoli je Pixlr Editor program, který funguje na více platformách od desktopové verze po mobilní aplikaci, nejlepší je jeho online verze na úpravu fotek. Podobně jako některé výše zmíněné programy na úpravu fotek, je založen na koncepci Photoshopu.

Pokud má tedy uživatel alespoň minimální předchozí zkušenost s Photoshopem, relativně snadno si zvykne na uživatelské prostředí Pixlru a zorientují se v nabídce nástrojů a funkcí.

Má tři obdoby: Pixlr Editor, Pixlr Express a Pixlr O-Matic. Všechny jsou zdarma.

Pixlr Editor - Program na úpravu fotek
Pixlr Editor - Program na úpravu fotek

ZDE NAJDETE SLEVOVÝ KUPÓN DO ESHOPU ALZA.CZ V HODNOTĚ 100 KČ!


Podívejte se také na ostatní články!