Kompaktní fotoaparát Sony Alpha a6000 - recenze

26.02.2018

Kompakt Alpha a6000 (někdy také Sony ILCE-6000) od japonské firmy Sony je již lety prověřený model. Dle mého skromného názoru nejlepší - aspoň podle kritéria cena / výkon. V této recenzi se dozvíte nejvýraznější klady a zápory tohoto relativně levného, malého a především kvalitního fotoaparátu, jehož vlastníkem jsem více než tři roky. A nezáleží, jestli chcete fotit, nebo natáčet video.

Z dílen Sony známe již spoustu skvělých produktů. Za zmínku stojí například velmi známý a úspěšný model Sony A7 a jeho nástupci A7 II, A7S a A7R. Kompakty s výměnnými objektivy disponující již full frame senzorem. V útrobách a6000 nelezneme "pouze" APS-C senzor, který je plochou zhruba 2,3x menší než full frame snímač. Pro běžného, ale i pokročilého amatéra nefotící složité, slabě osvětlené scény, uživatele toto není žádným limitem a rozdíl prakticky nepozná. I tak ale s 24 Mpx a senzorem typu CMOS vyfotíme fotky v obrovském rozlišení 6 000 × 4 000 pixelů

Sony Alpha a6000
Sony Alpha a6000
Tělo a6000
Tělo a6000

Kvalita v malém provedení, aneb na velikosti nezáleží

Když se mi do ruky Sony Alpha a6000 dostala poprvé, nemohl jsem uvěřit, jak malý, kompaktní, a přesto tak výkonný, může foťák být. S rozměry 12 × 6,69 × 4,51 cm se jí v kategorii kompaktních bezzrcadlových fotoaparátů může málokdo vyrovnat, o zrcadlovkách nemluvě. Naopak výhodou větší, těžší a celkově robustnější zrcadlovky je lepší ergonomie a pocit držení foťáku v ruce. 

Na zadní straně nalezneme výklopný displej. Lze ho ale vyklopit pouze ve svislé ose. Při fotografování to v žádném případě nevadí, poněvadž používáme elektronický hledáček, který je umístěn v levém horním rohu. Při natáčení videa by se ale větší mobilita displeje často hodila.

Nad displejem vidíme tlačítka Menu a blesku. Na pravé straně vidíme kruhový multifunkční kruhový volič a standardní tlačítka, která najdeme u každého téměř každého fotoaparátu. Nutno podotknout, že je většina tlačítek programovatelná. Záleží tedy na uživateli, jak si je nastaví.

Zadní strana a6000
Zadní strana a6000

Na horní části a6000 nalezneme dva kruhové voliče (ringy). První slouží k volbě režimu fotografovaní. Najdeme zde režim plně automatický, manuální, s předností clony nebo závěrky a také scénické režimy (krajina, portrét, ...). Druhým ovládáme, pakliže jsme v manuálním režimu, shutter speed (rychlost závěrky). Mimo těchto dvou voličů zde nalezneme i spoušť, na ní tlačítko pro zapnutí a vypnutí fotoaparátu a další programovatelné tlačítko. Nechybí ani malý výklopný blesk a standardní sáňky (hot shoe), do které můžeme zapojit nejrůznější externí příslušenství.

Tlačítko REC pro natáčení videa se nachází po pravé straně rukojeti, z druhé strany jsou porty micro HDMI a micro USB, které ale pro mě neměly valného využití. Baterii, která je umístě vespod fotoaparátu v rukojeti, je výhodnější nabíjet pomocí nabíječky ze sítě. Nabíječka se sice prodává samostatně, ale výrazeně zkrátí čas nabíjení (nicméně i tak musíme počítat s několika hodinovým nabíjením). Nutno podotknout, že baterie nemá nijak převratnou výdrž, proto doporučuji mít aspoň jednu, lépe dvě, náhradní baterie.

Co je vlastně a6000? Foťák? Kamera? Obojí

Pokud nejste ostře vyhraněným fotografem nebo fotografem, ale jakýmsi hybridem, který občas fotí a občas natáčí, potom je Sony Alpha a6000 ideálním zařízením. Pro amatéra je focení pravděpodobně snazší záležitostí, protože zachycuje pouze jeden okamžik, se kterým mu mohou pomoci již přednastavené a automatické funkce fotoaparátu. U videa musí člověk řešit mnohem více aspektů, například stabilizaci, zvuk, průběžný zoom a ostření. S těmito věcmi nám fotoaparát / kamera již nepomůže, záleží jen na uživateli. V případě nedodržení nebo nezvládnutí základních technik je video nekoukatelné.

Začneme focením. Vůbec nejjednodušší je vyndat fotoaparát z pouzdra, vložit baterii a kartu ve formátu SD a nastavit na horním voliči program "P", čili plně automatický režim. Zvídavější uživatel v začátcích ocení poloautomatické funkce s předností závěrky nebo clony. Pokročilí uživatelé budou pravděpodobně fotit v "M" módu, tedy v manuálním režimu. Chce to trochu cviku, na každého čeká pár zkažených fotek, ať už rozmazaných nebo vadně exponovaných, což je častější problém.

I v manuálním režimu můžeme mít některé funkce automatizované, třeba White balance (vyvážení bílé) nebo ISO. ISO je, velmi jednoduše řečeno, senzitivita senzoru na světlo. ISO osobně nikdy nenechávám na "auto" režim. Obecně totiž platí, a u menšího APS-C senzoru, jímž a6000 disponuje, že čím vyšší ISO, tím více šumu. Za dobrých světelných podmínek tedy raději volím nízké číslo, v našem případě 100, a více světla získám více otevřenou clonou, nebo pomalejší rychlostí závěrky. Dlužno říci, že fotoaparáty Sony si obvykle v porovnání s ostatními výrobci drží velmi slušné umístění, co se šumu díky vyšším ISO hodnotám týče.

Sony Alpha a6000
Sony Alpha a6000

Jak už jsem zmínil, velká výhoda tohoto kompaktu spočívá v univerzálnosti na poli foto a video. Fotoaparáty od Sony mají obecně velmi dobrou optickou stabilizaci obrazu. Tělo a6000 nemá sice stabilizátor snímače, nicméně originální objektivy od Sony většinou v sobě optickou stabilizaci mají. (Pokud uživatel vyžaduje stabilizaci přímo v těle fotoaparátu, musí se podívat do vyšších cenových rozpětí). To má za následek skvělé výsledky, které oceníme při velkém přiblížení, kde není možné aparát udržet úplně v klidu. Tedy nebylo by to možné bez těchto stabilizátorů. I přes tuto stabilizaci ale důrazně doporučuji použít stativ, protože záběry z něj vypadají o třídu profesionálněji.

Jeden z důvodů, proč jsem si vybral kompakt od Sony byla možnost točit až 50 fps (frames per second = snímků za sekundu) při Full HD rozlišení (1 920 × 1 080 pixelů). V televizi obvykle vidíme 24 nebo 25 fps, s alphou tedy můžeme dosáhnout dvojnásobného zpomalení v plné kvalitě.

Jedinou pořádnou nevýhodu, kterou jsem konkrétně na Alpha a6000 zaznamenal, je absence sluchátkového portu (tzv. jack). Zkoušel jsem i kvalitní mikrofon od firmy Rode, který se zasunul do sáněk, ale potřeboval i konektor jack (a6000 má pouze zmíněné micro HDMI a micro USB). Pro dobře vypadající záběry potřebujeme také hodně světla. Tolik světla ale většinou nemáme, proto se vyplatí investovat do externích světel, buď malá přenosná, která umístíme do sáněk fotoaparátu, nebo větší, která budou stát staticky. To ale většinou už není úplně levná záležitost.

Příslušenství pro a6000

Sony Alpha a6000 byl můj vůbec první foťák, který jsem vlastnil, proto jsem se rozhodl pro koupi cenově výhodnějšího setu. Obsahem bylo samozřejmě tělo a6000 a dva objektivy 16-50mm a 55-210mm. Alpha a6000 disponuje bajonetem E (E-mount), ke kterému se vyrábí spousta originálních i neoriginálních objektivů. Oba výše zmíněné objektivy jsou originály od Sony, avšak nejedná se o žádné převrtané kousky.

Sony 16-50mm f/3.5-5.6
Sony 16-50mm f/3.5-5.6

První objektiv (Sony 16-50mm) se mi jeví jako velmi amaterský, vhodný pro úplné začátečníky. Dovolím si tvrdit, že je to nejslabší článek celého mého fotoarsenálu. Jediné, v čem tento kousek vyniká jsou ultra kompaktní rozměry a cena. Zatímco nevýho je celá řada. Světelnost tohoto objektivu je f/3.5 - 5.6. I v případě focení na nejkratší vzdálenost, tj. 16 mm, dosáhneme pouze na světelnost pouze 3,5. Samozřejmě za ideálních světelných podmínek to není limitem, ale při absenci světla tuto skutečnost pocítíme. Dále také dochází ke znatelnému zkreslení, tzv. fish eye (rybí oko), což by samo o sobě nemuselo být problémem, horší ale je, že okraje fotky ztrácí barvy a tmavnou. Obraz se pak musí ořezávat či retušovat a uživateli to přidělá spoustu práce.

Sony 55-210mm f/4.5-6.3
Sony 55-210mm f/4.5-6.3

Druhý objektiv (Sony 55-210mm) díky větším ohniskovým vzdálenostem spadá již do kategorie zoom teleobjektivů. S 210mm ohniskem dosáhneme působivého zvětšení. Stejně jako v případě krátkého objektivu největším limitem je clona f/4.5 - 6.3. Na druhou stranu u teleobjektivu to zas jako takový problém nevnímám. Toto sklo jsem si oblíbil více i z důvodu svých větších rozměrů, které dodají foťáku bytelný dojem, ale přesto si souprava udrží nízkou hmotnost. S delším objektivem se díky ergonomii kolikrát i lépe fotí.

V případě, že uživatel touží fotit fotky například na večerních akcích, kde není příliš světla, určitě by měl uvažovat o externím blesku. Již po prvních fotkách vyfocených s vestavěným bleskem člověk zjistí, že takhle fotit nemá smysl a že výsledné fotky vypadají velmi lacině a neprofesionálně. Externí blesk se zasune do hot shoe (do "sáněk") na vrchní časti fotoaparátu a o zbytek se postará elektronika. Opravdu, takhle jednoduché to je. Blesky většinou fungují na obyčejné AA baterky, ale spotřebu mají poměrně velkou, proto doporučuji mít na večer minimálně dvě sady baterek. V balení s bleskem dorazil i jednoduchý diffuser (rozptylovač), který se například hodí, když nechceme mít za fotografovanými objekty ostré stíny.

Na a6000 nedám dopustit

Skvělý, výkonný, kvalitní, kompaktní, cenově výhodný. Tyto přívlastky se mi vybaví, když se řekne Sony Alpha a6000. Zmíněné klady výrazně převažují nad nedostatky, a6000 nezbývá něž doporučit všem, kteří s focením buď úplně začínají, nebo již nějaké zkušenosti mají, ale nechtějí investovat desetitisíce do Full frame aparátů. Svého rozhodnutí ani dnes, po třech letech, rozhodně nelituji.


ZDE NAJDETE SLEVOVÝ KUPÓN DO ESHOPU ALZA.CZ V HODNOTĚ 100 KČ!


Podívejte se také na ostatní články!